הפעלה עצמית ליום הולדת- כך תעשו זאת לבד

רעיונות להפעלת יום הולדת בבית- כך תחגגו יום הולדת לבד בשלושה שלבים:

הפעלת יום הולדת היא אירוע כיף אך גם רציני. יש להערך מראש, הן מבחינת התארגנות, תוכן ומועד והן מבחינה כלכלית.

הילדים גדלים, ואנו רוצים לשמח אותם כל שנה, אני מאמינה שלא כל שנה מחייבת חגיגה עם מפעיל, ניתן לחגוג יום הולדת בהפעלה עצמית ולהגיע לאחלה תוצרים! הפעלה חינוכית, הפעלה מהנה ובעיקר- חסכונית! אז אם החלטת לחגוג לבד יום הולדת השנה, אני לגמרי בעדך.

להלן שלושה שלבים מרכזיים בתכנון ההפעלה:

  1. בחירת קונספט ההפעלה- עבור הילדים שלנו, נושא ההפעלה הוא חשוב מאוד. אני ממליצה בחום לשוחח עמם מראש ולשאול מה נושא יום ההולדת ומה קונספט ההפעלה אותם הם רוצים. לאחר בחירת הנושא, יש להתאים ציוד וקישוט. קישוט ליום ההולדת הוא הצעד הבסיסי שהופך את הפעלת יום ההולדת להפעלה קסומה. ניתן למצוא כיום ברוב חנויות הסטוק והאינטרנט קישוטים ובלונים בנושאים שונים שיכולים להתאים להפעלות שונות- דוגמת: הפעלת גיבורי על, הפעלת פיראטים/ הפעלת חפש את המטמון, הפעלת חיות, הפעלת צבי הנינג'ה, הפעלת חד קרן ועוד (תוכלו להוריד את רשימת הציוד לקישוט שהוספתי לכם בסוף הכתבה כקובץ). לפני חגיגת יום ההולדת עצמה , דאגו לקשט את חלל החגיגה. הכינו שולחן עם מפה ערוכה, בלונים, אביזרים וכל דבר אשר יוצר "אווירה" (במידה והילד חולם על בובת ענק תוכלו להשכיר בובה). טיפ- במידה ולא הספקתם או מצאתם בלונים וקישוטים בנושא, תוכלו להדביק מדבקות או תמונות מודפסות על גבי הבלונים בעזרת דבק פשוט. כמו כן, אני ממליצה בחום לארגן מראש רשימת שירי יום הולדת טובה– שירים קלאסיים של פעם, שירים מודרניים שהילדים אוהבים וגם שירים מתאימים לקונספט. נניח, אם נושא יום ההולדת הוא בת הים הקטנה תוכלו להכין פלייליסט שירים של בת הים הקטנה מדיסני. ביום הולדת בקונספט פיראטים או חפש את המטמון תוכלו להשמיע שירי פיראטים שונים. כך גם ביום הולדת גיבורי על וצבי נינג'ה (תוכלו לקרוא על הפעלת יום הולדת צבי נינג'ה ממש כאן) השירים מוסיפים המון לתוכן ולאווירה, תוכלו גם להכניס ולקבל את ילד או ילדת יום ההולדת על ידי השמעת שיר בנושא בו בחר או בחרה. נניח, אם בחרתם ללכלת על הפעלת צבי נינג'ה תוכלו להכניס אותו על ידי שיר הנושא של התכנית "צב צבי צבי הנינג'ה", בהפעלת גיבורי על תוכלו להכניס את הילד עם שירו של גיבור העל האהוב. בנוסף, אני ממליצה מראש להכין הזמנת יום הולדת לחלוקה/ שליחה. בעוד שפעם הילדים היו מקבלים הזמנות מהחוגג לגן או לבית הספר, היום הזמנות עוברות בקבוצות הוטסאפ בקלות, צרו קולאז' חמוד של הילדים שלכם ורעיון ההפעלה, צרפו פרטים ושלחו בקבוצה (אל תשכחו לתזכר קלות ולוודא הגעה, אנו חיים בעידן של הורים עמוסים).

2.תוכן ההפעלה- על מנת ליצור הפעלת יום הולדת עם תוכן,לאחר שבחרנו קונספט, עלינו לתכנן את עיקר התוכן והפעילות ביום ההולדת, אני נוטה להתאים את הפעילויות לגיל הילדים.

הפעלת יום הולדת לגיל 4-6: הפעלת יום הולדת כזו צריכה להיות ברובה מבוססת תנועה. הילדים מורגלים לתנועה מהגן, אם נניע אותם בעזרת שירים וריקודים נצליח יותר באיסוף וריכוז שלהם מאשר בישיבה, חלוקה לקבוצות ופיזור למשימות שונות.

זמן הפעלת יום הולדת הממוצע אותו אני ממליצה הוא כ- 40 דקות (זהו סף הריכוז שלהם), מעבר לכך פשוט יגרום להם לברוח ולהתפזר.

הפעלת יום הולדת לגילאי 6-9: צריכה להיות מבוססת תנועה אך גם תגובה ושיח, הילדים כבר בגיל בו הם רוצים לשתף, אפילו מעט להתחרות. הילדים לומדים לקרוא/ קוראים ומכוונים ללמידה וגילוי דברים חדשים, לכן נמליץ משחקים בהם הילדים הם לא רק שותפים פעילים אלא גם המכווינים ולעיתים המנחים. אם אנו עורכים פעילות ריקוד נדאג לשתף גם את הילדים בבחירת התנועות.

הפעלת יום הולדת לגילאי 9-11: מדובר בהפעלת יום הולדת לילדים שכבר חושבים שהם "ממש גדולים". לכן, פעילות הקצב ותנועה 'קלאסיות' פחות יעניינו אותם. צריך למצוא דרך להנגיש את החגיגה אליהם, נניח- הפעלה עם ריקודי – Just Dance , הישרדות, חפש את המטמון וחדר בריחה היא עדיפה.

להלן רשימת פעילויות אותן תוכלו לבצע בקלות ולהתאים לגיל של הילד והילדה-

  1. חידון על החוגג/ת- מדובר באחלה של "שבירת קרח" עם הילדים. בחרו כמה שאלות פשוטות או קשות יותר לפי גיל ורמת ההבנה של הילדים. יום הולדת לגיל 4- יכול לכלול חידון עם שאלות פשוטות כמו מה הצבע האהוב על החוגג/ת, כמה אחים יש לו/ה ומה היא אוהבת לעשות אחר הצהריים. הפעלה לגיל 6 ומעלה- יכולה לכלול שאלות כמו: 'מה תרצה החוגגת לעשות כשתגדל?', 'מה התחביב של החוגג?', 'לאילו חוגים הוא הולך?', 'מי הם בני המשפחה?' וכן הלאה.
  • פעילויות ריקוד- הכינו לעצמכם פלייליסט טוב של ריקודים ושירים שמפעילים את הילדים. מי שטוב לו ושמח, ריקוד הציפורים, מקרנה ועוד (בהתאם לגיל כמובן).
  • אם מתחשק לכם להשקיע- תוכלו לקנות פונפונים ותופים קטנים או להשכיר ציוד הרקדה בעלות סמלית.
  • המלך אמר/ פנטומימה/ כן לא שחור לבן/ ים יבשה/ דג מלוח – הם אחלה משחקים, הם מצחיקים ומבדרים את הילדים וכמובן שומרים עליהם רתומים ופעילים, כמובן שעליכם להתאים את החגיגה לגיל הילדים. שימו לב, שגם את המשחקים האלו ניתן להתאים להפעלת יום הולדת בקונספט שונה- נניח, אם מדובר בהפעלת יום הולדת פיראטים, המשחק ים יבשה מתאים בצורה מעולה.  
  • לגילאים גדולים יותר תוכלו לדאוג למשחקים יותר מאתגרים- בינגו בקונספט יום ההולדת, פענוח כתב סתרים ועוד הם רעיונות להפעלה לילדים יותר גדולים. תוכלו לשלוח לי מייל או הודעה ואעביר לכם ללא עלות בינגו או כתב סתרים.
  • משחקי בלונים- משחקים פשוטים בהם מפוצצים בלונים בצורות שונות.
  • חבילה עוברת- פשוטה להכנה וקלה להפעלה- צרו משימות מצחיקות כמו- לשיר את שיר יום הולדת עם הלשון בחוץ, לאחל ברכה לחוגג תוך כדי חמישה סיבובים, לספר בדיחה, למצוא חמישה חרוזים למילה תפוז ועוד.
  • ריכוז ויצירת תשומת לב- על מנת להצליח להוביל את הילדים ולדאוג שהם לא יתפזרו אני ממליצה בחום לדאוג לאזור הפעלה מוגדר וגם להגברה.

הקפידו על אזור הפעלה מוגדר- אני נוהגת לגדר את אזור ההפעלה עם גב במה ורקע, אתם תוכלו לגדר על ידי כיסאות או להשכיר מעמד פשוט עם רקע לבחירה, שימו לב כי ילדים נוטים להתפזר ולרוץ ולכן עלינו ליצור אווירה של "הצגה" וכן לגרום לכך שהפעלת יום ההולדת תהיה במרכז העניינים, במרכז החלל בו חוגגים ומופרדת כראוי.

3. בטיחות לוגיסטיקה והגברה- קניתם פעם מיקרופון קריוקי? מעולה, הגיע הזמן להוציא אותו מהמחסן! אני ממליצה בחום להשתמש בהגברה פשוטה על מנת לפנות לילדים וכדי שהילדים ישמעו אתכם, לתפעל 40 ילדודס מתרוצצים זו משימה לא פשוטה. שימו לב כי לא מספיק להפעיל שירים דרך הטלווזיה או רמקול, יש חשיבות רבה לשימוש במיקרופון (בו תוכלו להשתמש גם בחידון על ילד או ילדת יום ההולדת). בדבר הבטיחות- הקפידו, בדקו ווודאו אלף פעמים כי אין מכשירי חשמל/ רהיטים מתנדנדים או כל דבר אחר מסכן בסביבתכם, ילדים נוטים להסתקרן, לגעת ולבחון את הכללל לכן הקפידו על סביבת חגיגה כיפית אך גם בטוחה!

אם אין בידכם מיקרופון תוכלו להשכיר בידורית או מיקרופון קריוקי בעלות סמלית.

רוצים קצת מעבר? תוכלו לשאול את הילד או הילדה איזה סוג הפעלה נוספת הם רוצים, תוכלו לצרף פעילות יצירה נחמדה, להשכיר בובת ענק ועוד.

תוכלו לרכוש הכל בעצמכם, ואף ליצור רשימת פעילויות שלא דורשות הוצאת כסף על אביזרים.

אין לכם כח לחשוב להכין ולכתוב? תוכלו לרכוש מאיתנו ערכת הפעלה עצמית מלאה.

מעוניינים ברעינות להפעלת גיבורי על או הפעלת צבי הנינג'ה?

אלו הם הרעיונות להפעלה עצמית שאני מציעה. בעזרת שלושת השלבים שציינתי תוכלו ליצור הפעלת יום הולדת מקסימה במחיר זול.

3 תגובות בנושא “הפעלה עצמית ליום הולדת- כך תעשו זאת לבד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: